تبلیغات
کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر - مسائل جنسی را چگونه به کودکان آموزش دهیم؟

کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر

www.Ravanshenasii.ir

تاریخ : پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 04:09 ب.ظ
آشنایی با آلت تناسلی و کشف جنسیت از 18 ماهگی آغاز می شود، در 2.5 تا 3 سالگی به اوج خود می رسد و در 6 تا 7 سالگی تقریبا تمام می شود.

مسائل جنسی را چگونه به کودکان آموزش دهیم؟
«فرزند 18 ماهه ام مدام با آلت جنسی اش بازی می کند، نمی دانم چطور مانع این کار شوم.»

«دختر 2 ساله ای دارم که هر روز از من و پدرش در مورد دستگاه تناسلی سوال می کند و می خواهد بداند فرق مادر و پدر در چیست.»

«پسر 28 ماهه ام بیشتر اوقات بیکاری درگیر آلت تناسلی اش می شود و از بازی کردن با آن لذت می برد، نگرانم اگر تنبیهش کنم بترسد.»

این ها نمونه هایی از سوالات متداولی است که بیشتر خانواده ها با آن درگیرند. آشنایی با آلت تناسلی و کشف جنسیت از 18 ماهگی آغاز می شود، در 2.5 تا 3 سالگی به اوج خود می رسد و در 6 تا 7 سالگی تقریبا تمام می شود. البته در سنین پایین این اتفاق صرفا از سر بازی و شیطنت می افتد و قطعا بچه هیچ نیتی از این کار ندارد. اما گذر از این مرحله بسیار دشوار است و اگر به خوبی از پس آن برنیاییم ممکن است صدمات جبران ناپذیری برای آینده بچه داشته باشد.
 
شناخت جنسیت

سن کشف جنسیت به طور میانگین سه تا شش سالگی است. در این بازه سنی کشف جنسیت یکی از مهیج ترین و جذاب ترین کارها برای بچه هاست. کودک در این سن می خواهد همه چیز را درباره اندام های مختلف بدنش بداند و به همین دلیل نسبت به قسمت های گوناگون بدن خود و اطرافیانش کنجکاو می شود. آن ها حتی به بدن عروسک ها نگاه می کنند و دنبال شباهت بین خود و بدن آن ها هستند. کودکان 3 تا 5 ساله مدام در حال مقایسه خود با والدین، خواهر و برادر بزرگ ترشان هستند، در این میان سوالاتی برایشان پیش می آید که اگر والدین آگاهی کافی نداشته باشند موجب تعجب یا احساس شرم و ناراحتی آن ها می شود.

بچه ها در این سن به دنبال دانستن و کشف پدیده های جدید هستند. در اینگونه موارد بهتر است بدون احساس خشم یا ناراحتی با اشتیاق کامل اطلاعات درست را در اختیار بچه ها بگذاریم. نکته مهم این است که کوچک ترین خطایی از سمت ما در برخورد با مسائل جنسی می تواند در روحیات و شخصیت بچه تاثیرگذار باشد.

برخی از نکاتی را که می تواند در گذراندن این مرحله به ما کمک کند به شکل کلیدی در این گزارش مطرح می کنیم. گاهی دانستن کوچک ترین نکته ای در این زمینه می تواند بسیار کارساز باشد.

توضیح اضافی ممنوع

بهتر است تا زمانی که کودک سوالی از شما نکرده بی جهت ذهن او را درگیر این مسائل نکنید. بچه ها خودشان در حوالی سه سالگی مشتاق دانستن این چیزها هستند. پس صبر کنید آن ها خودشان از شما سوال کنند چون این موضوع نشان می دهد ذهن آن ها آمادگی پذیرش و تفکیک های جنسیتی را دارد.
 
مسائل جنسی را چگونه به کودکان آموزش دهیم؟

خصوصی سازی موضوع

کودک باید بداند مسائل جنسی یک امر کاملا خصوصی و شخصی است و به هیچ عنوان نباید به جز پدر و مادر با کسی در این رابطه صحبت کند. زمانی که فرزندتان در یک جمع ناگهان از شما سوالی می پرسد که کاملا جنسی است باید بدون هیچ گونه برخورد تندی به او یادآوری کنید که این مسئله کاملا شخصی است و بعد که تنها شدیم با هم در این مورد حرف می زنیم.

بیان واقعیت به زبان ساده

یادمان نرود ما با یک انسان 3 تا 4 ساله سر و کار داریم که دید و تصورش از دنیا در یک دایره بسیار کوچک خلاصه شده است. او نمی تواند مسائل تازه را مثل ما حلاجی کند. بنابراین وقتی با او وارد چالش در خصوص یک موضوع مهم و تازه می شوید باید خود را به اندازه او کوچک کنید و برایش به زبان خودش توضیح دهید. در این شرایط از ورود به جزییات پرهیز کنید. وقتی جوابی می دهید باید منتظر واکنش بچه باشید. اگر حس کردید دچار تناقض یا پیچیدگی شده یا موضوع را به زمان دیگر موکول کنید یا از او بخواهید برای شما توضیح دهد، به این شکل می توانید بفهمید کجای سوال برایش ابهام دارد.

به این نکته توجه کنید که یک کودک ممکن است سوالی را بارها از شما بپرسد که کاملا طبیعی است، جواب شما باید همیشه یکسان باشد در پایان جواب هم می توانید او را تشویق کنید اگر سوال دیگری دارد بپرسد.

یکی از درگیری های این سن نام بردن اعضای بدن به خصوص آلت تناسلی است. بچه ها در سنین پایین نیازی نیست نام علمی و رسمی اعضای بدن را بدانند بلکه نام ها بچه گانه برایشان کافیست، اما بهتر است در سنین بالاتر اسم اعضا را درست بدانند و فقط از آن ها بخواهید در حضور دیگران تکرار نکنند.

این نکات که مطرح شد بخش کوچکی از آگاهی های جنسیتی در بچه هاست. بعد از آن سوالات شروع می شود و زمانی می رسد که شما می بینید روزانه 20 بار به یک سوال مشخص پاسخ داده اید. سوال های بچه ها معمولا در یک دایره خاصی می چرخد ولی پاسخ هایی که به آن ها داده می شود بسیار مهم است.

چند نمونه از سوالات جنسیتی را در اینجا می خوانیم:

«بچه چه جوری درست می شه/ من چه چوری رفتم تو شکمت/ من چه جوری از شکمت اومدم بیرون/ چرا تو و بابا با هم تنها می خوابین...»

سوالات زیادی شبیه به این ها در ذهن بچه ها وجود دارد. از آنجایی که آن ها خیال پردازان ماهری هستند و در سن 2.5 تا 3.5 سالگی تصویرسازی های ذهنی زیادی دارند نوع پاسخگویی به این سوالات می تواند شکل درستی از مسائل جنسی را برایشان بسازد. اگر در پاسخ به این سوالات برخوردهای تند و شدیدی با بچه داشته باشید او خیلی احساس گناه خواهدکرد و درکش از این مسائل با ترس و نگرانی همراه می شود.

یکی دیگر از نشانه های کنجکاوی بچه ها نسبت به مسائل جنسی، تمایل به دیدن آلت تناسلی جنس مخالف است، به خصوص در سنین 5 تا 6 سالگی این موضوع بیشتر دیده می شود. پنهان کردن، سرکوب کردن، سرزنش و ایجاد ترس باعث می شود کودک شما فقط احساس گناه کند و در ذهنش این باور شکل بگیرد که اگر بعدها اتفاق بدی برایش افتاد هرگز نباید آن را در خانه مطرح کند.
برای پیشگیری از این موضوع و در صورتی که متوجه چنین رفتاری در فرزندتان شدید بهترین راه این است که برایش توضیح دهید آلت تناسلی یک بخش خصوصی از بدن هر کسی است و دیگران نباید آن را ببینند. این رفتار به کودک می آموزد بدن خودش هم حریم شخصی دارد و نباید با کسی شریک شود.
 
البته در این مورد اگر بچه ای خواهر یا برادر کوچک تر دارد که در سن نوزادی و بدون درک کافی است، می توانید گاهی به بهانه تعویض پوشک از فرزند بزرگ تر بخواهید به شما کمک کند و در همان حین برایش توضیح دهید که دختر و پسر در چه چیزهایی با هم متفاوتند. ولی پوشک بچه ای را که با جنسش آشنا شده و بالای یک سالگی است هرگز در حضور هیچ فرد غریبه ای عوض نکنید. این موضوع باعث خجالت شدیدی در او می شود که نمی تواند به زبان بیاورد.
 
 مسائل جنسی را چگونه به کودکان آموزش دهیم؟
 
از  دیگر کارهایی که ممکن است در این سن از بچه ها ببینید بازی کردن با آلت تناسلی است. تحریک این ناحیه با دست یا مالیدن پاها به همدیگر یک امر نسبتا شایع و طبیعی است. اقدامی که والدین باید در این مواقع انجام دهند این است که بدون انگشت گذاشتن روی آن کار به نحوی ذهن کودک را منحرف کنند مثلا همان لحظه برای کاری صدایش بزنند، به او خوراکی تعارف کنند، بازی جدیدی را برپا کنند و به هر شکلی که می توانند او را از این مسئله دور کنند.

برخورد کردن یا به روی بچه آوردن در این زمینه نتیجه کاملا منفی و بدی خواهدداشت. اگر از 3 سالگی به بالا این رفتار قطع نشد یا اضافه شد باید با مشاور مربوطه مشورت کرد.

سن 3 تا 6 سالگی زمان شکل گیری هویت و شخصیت جنسی کودک است. در این سن کودک با رفتار صحیح پدر و مادر و الگوگیری درست از آن ها هویت زنانه یا مردانه خود را پیدا می کند. در این سن پسران تمایل به برقراری ارتباط حسی با مادر دارند و دخترها با پدر، این تمایل تا حدودی بوی جنسی می دهد و طبق آن چیزی که فروید مطرح می کند عقده های ادیپ یا الکترا در همین دوران شکل می گیرد.
 
پسرها دوست دارند بدن عریان مادر را ببینند و تماس های فیزیکی نزدیکی با او برقرار می کنند، همین طور دخترها در مورد پدرشان این حس را دارند و از طرف دیگر حسادت شدیدی به همجنس خود دارند. چون تصور می کنند پدر یا مادر را از آن ها می گیرد. برای اینکه کودک به درستی این مرحله را پشت سر بگذارد باید با والد همجنس خود همانندسازی کند. برای این همانندسازی باید نکات زیر را رعایت کرد:

والدین باید خیلی دقت کنند که کودک متوجه ارتباط جنسی شان نشود. از حدود سن 2 تا 2.5 سالگی به بعد والدین از پوشیدن لباس های خیلی باز در خانه خودداری کنند و حمام بچه ترجیحا با والد همجنس باشد.

در صورت بروز هر نوع رفتار غیرعادی کودک با والد غیرهمجنس باید بلافاصله و خیلی زیرکانه از آن موقعیت خارج شد. مثلا اگر پسربچه سه ساله ای می خواهد خود را به مادر بچسباند یا روی شکم و پاهای او دراز بکشد باید به هر طریقی مادر از آن موقعیت خارج شود و ذهن کودک با کمک پدر منحرف شود.

از بوسیدن لب ها خودداری کنید. چون لب جزو اعضای خصوصی بدن بچه محسوب می شود و او باید این نکته را بداند.

مدت زمانی که والد همجنس با بچه می گذراند و کارهای مطابق جنسیتشان انجام می دهند باید بیشتر شود.

هرگز رفتارهایی را که حس طردشدگی در کودک ایجاد می کند انجام ندهید فقط به شکلی زیرکانه او را به سمت همسرتان سوق دهید.

بازی های جنسی

یکی از آشناترین بازی های همه بچه ها در سنین 3 تا 7 سالگی دکتر بازی است. کمتر کسی است که نام این بازی را از دهان بچه ها نشنیده باشد. در این بازی بچه ها به بهانه معاینه کردن به اندام همدیگر دست می زنند و دنبال کشف بدن جنس مخالف هستند. در چنین مواقعی نباید با کودکمان برخورد ناخوشایندی کنیم  چرا که حس سرخوردگی و ترس درخصوص مسائل جنسی در او نهادینه می شود و می تواند بسیار مخرب باشد. فقط باید بدایند این بازی ها و کشف و شهودها امری طبیعی است و تنها باید برای آن حد و مرز مشخص کنید.
 
یکی از راه های تعیین حد و مرز این است که به فرزندتان یاد بدهید برخی اندام ها کاملا خصوصی هستند و همیشه باید پوشیده بمانند و در حضور دیگران نباید آن ها را نشان داد. اگر زمانی با این صحنه مواجه شدید که فرزندتان مشغول نشان دادن اندام جنسی خود به بچه ای دیگر است سریع فضایی را برایش ایجاد کنید که این کار از ذهنش دور شود و لا به لای حرف ها به او یادآوری کنید که نباید کسی قسمت های خصوصی بدنش را ببیند.

خصوصی بودن این موضوع را باید برای بچه ها توضیح داد. آن ها باید بدانند نه تنها در مورد این مسائل نباید با کسی حرف بزنند بلکه اگر بچه کوچک تری هم از آنها سوالی پرسید نباید به او جواب بدهند و باید بگویند از پدر یا مادرت بپرس.
 
 مسائل جنسی را چگونه به کودکان آموزش دهیم؟
 
این کار یکی از روش هایی است که بچه یاد می گیرد با غریبه ها در این مورد اصلا حرف نزند.

هویت جنسی در بچه ها از همان سه سالگی شکل می گیرد. کودکان در این سن می توانند تشخیص دهند دخترند یا پسر. آن ها کم کم با نقش خود به عنوان دختر یا پسر آشنا می شوند و می توانند دوستان و بازی های مناسب سنشان را انتخاب کنند. اصولا پسرها نسبت به دخترها بازی های خشن تر و پرسر و صداتری را دوست دارند.

بهترین حالت این است که در این سنین بازی ها و فعالیت های بچه با والد همجنسش بیشتر شود. مثلا پسر اطراف پدرش باشد و کارهای مردانه را یاد بگیرد. دختر بیشتر با مادرش بماند و فعالیت ها و حرکاتش دخترانه شود. اما در خانواده تک والد یا زمانی که والد همجنس کمتر در خانه است نقش والد جنس مخالف بسیار سخت می شود. در این شرایط والد جنس مخالف باید خیلی مراقب باشد که کودک با تقلید رفتار او هویت جنسی اش تغییر شکل پیدا نکند.
 
مثلا پسرهایی که زیاد با مادرشان وقت می گذرانند و مادر حوصله بازی های پسرانه را ندارد، خیلی تمایل به پوشیدن کفش های زنانه و بازی با کیف و روسری و وسایل مادر دارند، یا دخترانی که مدام با پدرشان هستند به ماشین، مکانیکی و تعمیرات علاقه مند می شوند. همه این ها یک معیار کلی است و در همه موارد صدق نمی کند. بنابراین مادران و پدران باید خیلی دقت کنند که این مرحله از سن بچه که تا پیش از بلوغ یکی از مهم ترین مراحل است، به خوبی سپری شود.

وقتی کودکی در این سن مشکل هویت جنسی اش به بهترین شکل حل شود و فرق اندام خصوصی و غیرخصوصی را خوب بداند و هرگز از پدر و مادرش نترسد، در آینده اگر به هر دلیلی در زمینه مسائل جنسی دچار حادثه ای شد یا کسی او را آزار داد هم می تواند از پس خودش بربیاید و با پنهان کردن اشتباه این اتفاق از خانواده اش تا ابد یک ضربه روحی عظیم را با خود به دوش نکشد.

به طور کلی خانواده بهترین و تنها محرم بچه ها هستند و باید با برخوردهای صحیح این باور غلط را که بچه با سوالات جنسی مرتکب کار وحشتناکی شده از ذهنش دور کنند. تنها در این صورت است که می توانند این مرحله سخت را به راحتی بگذرانند و بچه هایی با هویت جنسی سالم تحویل اجتماع دهند.
-
ماهنامه زنان و زندگی
نمایش نظرات 1 تا 30
چهارشنبه 12 تیر 1398 01:39 ق.ظ
apduzrmbapwg canadianpharmacy [url=http://northwestpharmacyph.com/]natural viagra alternatives[/url] safe generic viagra <a href="http://northwestpharmacyph.com/">cialis or generic canada</a>
viagra canadian pharmacy
سه شنبه 11 تیر 1398 05:30 ق.ظ
upvdbgynkbna purchase female viagra [url=http://northwestpharmacyph.com/]cheapest canadian pharmacy. for cialis[/url] safe generic viagra <a href="http://northwestpharmacyph.com/">cialis/canadian pharmacy</a>
best place to buy viagra
سه شنبه 4 تیر 1398 06:47 ب.ظ
onmvzcefinal viagra free samples [url=http://northwestpharmaciest.com/]cost of 30 5mg cialis canada[/url] buy viagra no prescription <a href="http://canadacialisproviagra.com/">cialis from cadnadian pharmacys</a>
سه شنبه 4 تیر 1398 03:20 ق.ظ
awknrislwdqf viagra drug [url=http://viagracanadacialis.com/]canada cheap viagra[/url] cheapest viagra online <a href="http://canadacialisproviagra.com/">where to buy viagra online canada pharmacy</a>
یکشنبه 2 تیر 1398 07:40 ب.ظ

Thanks. Lots of tips.

viagra cialis levitra low cost cialis 20mg online cialis chinese cialis 50 mg comprar cialis navarr il cialis quanto costa american pharmacy cialis buying cialis in colombia we choice cialis uk cialis from canada
چهارشنبه 29 خرداد 1398 12:56 ق.ظ

You said it very well..
cialis mit grapefruitsaft prezzo di cialis in bulgaria generic cialis soft gels cialis free trial cialis tadalafil cialis cuantos mg hay generic cialis at the pharmacy il cialis quanto costa ou acheter du cialis pas cher side effects of cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 02:08 ق.ظ

Incredible many of valuable knowledge.
generic for cialis cialis generic cialis 20 mg we choice cialis uk sublingual cialis online cialis in sconto buy cialis online cheapest venta de cialis canada we recommend cheapest cialis buy cialis uk no prescription
یکشنبه 26 خرداد 1398 07:00 ق.ظ

Regards, I value it!
cialis preise schweiz cialis prezzo al pubblico buying cialis in colombia cialis en mexico precio cialis pills boards no prescription cialis cheap estudios de cialis genricos dosagem ideal cialis cialis 5mg billiger usa cialis online
چهارشنبه 22 خرداد 1398 11:41 ب.ظ
pfbspljfzphd tadalafil canadian <a href=http://northwestpharmacyc.com/>best generic cialis</a> generic cialis from canada <a href="http://northwestpharmacyc.com/">viagra/cialis overseas pharmacies</a>
discount tadalafil
چهارشنبه 22 خرداد 1398 02:44 ب.ظ
kauuoljhsjja viagra patent expiration date <a href=http://northwestpharmacyc.com/>viagra buy online</a> canadian cialis] <a href="http://northwestpharmacyc.com/">canadian pharmacy online canadian cialis a 36.99</a>
lowest price on cialis
شنبه 18 خرداد 1398 05:17 ق.ظ

You expressed that terrifically.
acheter cialis kamagra tadalafil generic prices for cialis 50mg precios cialis peru brand cialis generic cialis 30 day trial coupon cialis side effects how much does a cialis cost cialis usa cost where to buy cialis in ontario
شنبه 18 خرداد 1398 03:09 ق.ظ

I truly love your website.. Pleasant colors & theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I'm planning to create my very own blog and would like to learn where you got this from or what the theme is named. Appreciate it!
جمعه 23 فروردین 1398 08:31 ب.ظ

Whoa quite a lot of wonderful facts!
candida viagra canadian pharmaceuticals stocks online pharmacies mexico pharmacy canada 24 drugstore online shopping reviews canadian pharmacy viagra brand canadian medications, liraglutide how safe are canadian online pharmacies canada pharmacies account online drug store
پنجشنبه 22 فروردین 1398 06:54 ق.ظ

Nicely put. Thanks.
canadian drug pharmacy canada best canada viagra canadian pharmaceuticals online canadian rxlist global pharmacy canada canadian medications canada online pharmacies medication drugs for sale online canadian discount pharmacies
پنجشنبه 9 اسفند 1397 10:57 ق.ظ
i love post
پنجشنبه 9 اسفند 1397 10:57 ق.ظ
i love post
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:38 ق.ظ

With thanks, I like it!
cialis for daily use cialis online generic cialis 20mg tablets no prescription cialis cheap achat cialis en europe cialis 5 mg buy when will generic cialis be available we recommend cheapest cialis click here cialis daily uk non 5 mg cialis generici
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:32 ق.ظ

Excellent facts. Appreciate it.
cialis usa cost cialis pills in singapore tadalafil 20 mg cialis side effects cialis generic canadian cialis estudios de cialis genricos cialis wir preise cialis efficacit when can i take another cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 04:27 ب.ظ

Very good forum posts. Kudos.
cialis coupon cialis in sconto cialis 20mg prix en pharmacie cialis for sale buying cialis in colombia trusted tabled cialis softabs cialis generika in deutschland kaufen price cialis best venta cialis en espaa dosagem ideal cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 04:49 ق.ظ

Wow tons of awesome data!
how to purchase cialis on line cialis 5 mg wow look it cialis mexico we recommend cialis info cialis dose 30mg cialis sans ordonnance cialis 5mg billiger chinese cialis 50 mg cialis 20 mg effectiveness cialis from canada
یکشنبه 11 آذر 1397 04:26 ق.ظ

Amazing information. Cheers!
we recommend cialis best buy cialis 20 mg cut in half venta cialis en espaa enter site very cheap cialis cialis sans ordonnance cialis generique 5 mg cialis 5 effetti collaterali how to purchase cialis on line legalidad de comprar cialis cialis patent expiration
جمعه 9 آذر 1397 04:47 ب.ظ

You made the point.
cialis generika in deutschland kaufen cialis without a doctor's prescription cialis flussig venta de cialis canada try it no rx cialis buy brand cialis cheap cialis qualitat cialis prices in england cialis generisches kanada sublingual cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:40 ب.ظ

You revealed that very well.
cipla cialis online cialis kaufen cialis generico in farmacia cialis preise schweiz cost of cialis per pill only now cialis 20 mg trusted tabled cialis softabs viagra or cialis brand cialis nl cialis usa cost
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:47 ق.ظ

Nicely put. Thanks.
weblink price cialis order cialis from india low cost cialis 20mg only best offers cialis use we choice cialis uk cialis australian price cialis price in bangalore cialis dose 30mg tadalafil tablets cialis for daily use
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:58 ب.ظ

Thanks a lot, I enjoy this.
cialis pills discount cialis cialis generico postepay viagra vs cialis vs levitra cialis italia gratis generic cialis with dapoxetine how to purchase cialis on line we recommend cialis best buy cialis coupons side effects for cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:12 ق.ظ

Nicely put. Thanks a lot.
cialis generisches kanada cialis 5 mg funziona cialis kamagra levitra prescription doctor cialis cialis y deporte where to buy cialis in ontario cialis pills effetti del cialis cialis 5 mg schweiz purchasing cialis on the internet
جمعه 20 مهر 1397 08:19 ق.ظ

Thanks a lot! Quite a lot of facts!

buy levitra 10mg buy levitra levitra 20 mg levitra 20 mg buy levitra online levitra generic buy levitra online buy levitra generic buy levitra cheap 20mg levitra
یکشنبه 1 مهر 1397 01:16 ق.ظ

Superb posts, Thanks a lot!
canadianpharmacy canada medications cheap canadian pharmacy viagra drugstore online canada buy viagra 25mg canada online pharmacies for men Canadian Pharmacy USA canadianpharmacy canadian medications list canada pharmacies account
چهارشنبه 14 شهریور 1397 05:04 ق.ظ

You actually expressed it adequately.
canadian pharmaceuticals for usa sales online pharmacy aarp recommended canadian pharmacies canadian drugstore Northwest Pharmacy trust pharmacy canada reviews rx from canada canada medications information best canadian pharmacies online is trust pharmacy in canada legitimate
سه شنبه 13 شهریور 1397 09:11 ق.ظ

Amazing write ups. Kudos!
how can i buy viagra without seeing a doctor buy viagra canadian pharmacy buy viagra internet uk viagra buy online viagra uk purchase viagra uk buy viagra no prescription uk where can i order viagra online best buy viagra how to buy viagra without seeing a doctor
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر