کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر

www.Ravanshenasii.ir

تاریخ : پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 05:10 ب.ظ
نتیجه تصویری برای شادی دختربچه
آرایش غلیظ، سرگردانی میان صفحات دنیای مجازی، آپلود عکس‌های آنچنانی، ولع مصرف کالاهای لوکس و در نهایت درگیر شدن در روزمرگی و رسیدن به بن‌بست. این خوشبینانه‌ترین سرنوشتی است که می‌توان برای طیفی از جوانان و نوجوانانی که در دهکده جهانی گیر افتاده‌اند و معنای واقعی شاد بودن را نمی‌دانند، متصور شد. دنیایی که پر می‌شود از چیزهای مجازی و کاذب که این روزها با نگاهی به چهره شهرهایمان به‌وفور آنها را می‌بینیم.

 

از طرفی هم هر روزه در رادیو، تلویزیون، روزنامه، اینترنت و... از افزایش آمار افسردگی می‌شنویم و می‌خوانیم، اما هیچ‌کس نمی‌پرسد با این اوضاع چگونه می‌توان واقعا شاد بود؟ این پرسشی است که با دکتر شهناز نوحی، روان‌شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در میان گذاشتیم. او معتقد است، شادی واقعی یعنی رضایت از خود، دیگران و دنیا.

نوحی که مدارس را یکی از بازیگران مهم در صحنه آموزش شادی به افراد می‌داند، در صحبت‌هایش نگاهی ویژه به مساله شاد بودن در دختران جوان دارد و بیان می‌کند: هنوز بسیاری از قومیت‌ها و شهرها، بعضی از خانواده‌ها حتی خندیدن را هم برای دختر مناسب نمی‌دانند و چنین موضوعاتی باعث شده دختران ما به سمت شادی‌های کاذب و بیرونی مانند خودآرایی‌های وحشتناک و حضور در صفحات مجازی بروند و چنین چالش‌هایی، نگرانی اساسی را درباره شرایط نسل آینده پیش‌رویمان قرار می‌دهد.

خانم دکتر! همواره در رسانه‌های مختلف مطرح می‌شود آمار افسردگی در ایران بالا رفته است، درحالی که هیچ‌گاه راهکار درستی برای رفع این موضوع مطرح نشده است. با این اوصاف به نظر شما برای ترویج فرهنگ شادی در جامعه‌ای مثل ایران چه باید کرد؟

در وهله اول باید بدانیم دوره نوجوانی، دوره‌ای بسیار مهم و حساس میان دوره‌های تحولی است؛ چراکه هویت، اهداف، قوه انتخاب، تصمیم‌گیری و وفاداری فرد در دوره نوجوانی شکل می‌گیرد. بنابراین هر نوع برنامه ریزی که ما برای بهبود دوره نوجوانی داشته باشیم که به شکل‌گیری صحیح موارد بالا کمک کنند، باز هم کم است. از طرفی باید تعیین کنیم خانواده‌ها و آموزش و پرورش چگونه می‌توانند در شکل‌گیری هویت تاثیرگذار باشند و چه مواردی برای شکل‌گیری آن لازمند. باید توجه کرد جامعه، محیط زندگی، خانواده و گروه دوستان باید دست‌به‌دست هم دهند تا خروجی دوره نوجوانی به صورت مثبت شکل بگیرد.

در عین حال یکی از مواردی که باید در شکل‌گیری هویت مورد توجه قرار گیرد، ایجاد شادی در فرد و نهادینه کردن آن است. ما به تجربه فهمیده‌ایم هر چه روحیه نشاط و شادی افراد بالاتر می‌رود، کارایی‌شان هم در بخش‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‌های مختلف زندگی بیشتر می‌شود؛ چرا که از نظر فیزیولوژیکی شاد شدن باعث بالا رفتن هورمون آندروفین و دوپامین می‌شود و به همان نسبت هورمون‌های استرس کاهش می‌یابد. بنابراین وقتی هورمون اضطراب و استرس کاهش یابد، روی سیستم فیزیولوژیک هم تاثیر می‌گذارد و سیستم ایمنی تقویت می‌شود، در نتیجه قلب و مغز فرد بهتر کار می‌کنند و این موضوع سیستم روانی، رفتاری و شناختی افراد را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. مهم‌تر از همه وقتی عملکرد مغز بهبود پیدا می‌کند، به اتخاذ تصمیم‌گیری‌های بهتر منجر شده و فرآیند حل مسأله تقویت می‌شود.

بنابراین تحت عملکرد صحیح مغز بسیاری از رفتارهایمان هم تعدیل می‌شود و ارتقا می‌یابد. می‌توان گفت این شاد بودن رضایت از خود، دیگران و دنیا را به دنبال دارد. چنین اتفاقی اصلا چیز کمی نیست و ما نباید آن را دست‌کم بگیریم.

زیر ساخت اصلی برای شاد بودن این است که بتوانیم با کمک خانواده‌ها و از طریق آموزش الگوهای رفتاری، شادی را از زمان کودکی در فرد ایجاد کنیم. مدرسه نیز براحتی می‌تواند مسائلی چون تفکر انتقادی و توانایی حل مسأله را به کودکان آموزش دهد تا احساس رضایت و شادی در آنها بالاتر برود.

چطور می‌توان این شاد بودن را در فرآیند شکل‌گیری هویت در فرد ایجاد کرد؟

همان‌طور که می‌دانید آمار افسردگی روز‌به‌روز در حال افزایش است. بر این اساس باید بدانیم شاد بودن نیازمند زیر ساخت است؛ زیرساخت کوچکی که بیشتر بعد هیجانی را در برمی‌گیرد، این است که بتوانیم محیط‌های شادی‌آوری چون برگزاری جشن‌ها، مسافرت، دورهمی، شعر خواندن و... ایجاد کنیم، اما زیر ساخت اصلی این است که بتوانیم با کمک خانواده‌ها و از طریق آموزش الگوهای رفتاری، شادی را از زمان کودکی در فرد ایجاد کنیم. مثلا عواملی چون پرخاشگری، اعتیاد و مشکلات اقتصادی می‌تواند شادی خانواده را تحت تاثیر قرار دهد. در ضمن نقش مادران نیز در این زمینه بسیار مهم است. مثلا مادرانی که جزئی نگر یا وسواسی هستند یا مشکلات رفتاری دارند، می‌توانند بر هویت و رفتار کودک تاثیر سوء بگذارند؛ بنابراین خانواده‌ها باید در این زمینه آموزش ببینند.

از سوی دیگر نظام آموزشی هم باید به کودکان آموزش دهد تا آنها یاد بگیرند چگونه با مشکلاتشان کنار بیایند، تفکر انتقادی داشته باشند و توانایی حل مسأله را کسب کنند. مدرسه براحتی می‌تواند این مسائل را آموزش دهد؛ چراکه هر چه قوای مقابله‌ای در کودکان بالاتر برود، طبیعتا استرس و اضطراب‌هایشان کاهش می‌یابد و مشکلات را خیلی بزرگ نمی‌بینند. در نتیجه حس نشاط و رضایت از خود در آنها بالا می‌رود. البته بخشی از مسائل هم مربوط به فضای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جامعه است که در دست سیاسیون، قوه مجریه و مقننه است که بتوانند فضایی ایجاد کنند تا کل جامعه در آن شادتر زندگی کند.

امروز میل شدید به مصرف گرایی، خودآرایی و نشان دادن ظواهر بیرونی یکی از آسیب‌های شاد نبودن و نداشتن رضایت از خود میان جوانان و دختران جامعه ما ست.

آن طور که در جامعه ایران می‌بینیم، به نوعی می‌توان گفت ابزارهای ایجاد شادی برای پسران، بیش از دختران فراهم شده است، به نظر شما شادی در دختران جوان و نوجوان ما در سطح جامعه چقدر پذیرفته شده است و چقدر این شادی و رضایت از خود میان آنها وجود دارد؟ چطور می‌توان آن را افزایش داد؟

با این که جامعه ایران، در حال گذار از سوی سنت به مدرنیته است، اما هنوز بسیاری از قومیت‌ها و شهرها انجام برخی تفریحات را برای دختران جوان و نوجوان جایز ندانسته و حتی بعضی از خانواده‌ها خندیدن را برای دختر مناسب نمی‌دانند. باید توجه کرد این فرهنگ غلط است. مدارس می‌توانند در چنین مسائلی نیز موثر باشند و در جلسه‌های اولیاء مربیان، آموزش‌های لازم را به خانواده‌ها ارائه کنند تا این فضا رفته‌رفته تغییر کند. همچنین ارگان‌های هر کدام از شهرها می‌توانند برای کمک به خانواده‌ها دست‌به‌دست هم دهند، چراکه اگر دختران ما شاد باشند و از خود و زندگیشان رضایت داشته باشند، می‌توانند نسل بهتری را تحویل جامعه دهند؛ زیرا دختران امروز، مادر و بنیانگذار خانواده می‌شوند. باید بدانیم اگر ارتباط مادر با فرزندانش معیوب، منفی و پر از خصومت و ناراحتی باشد، طبیعتا شاد بودن در کودک شکل نمی‌گیرد و این نسل به صورت سینه به سینه معیوب جلو می‌رود.

تاکید کردید یکی از آسیب‌های جدی نبود شادی در دخترها، آسیب به نسل‌های آینده است، به نظر شما آسیب کوتاه مدت این مسأله چیست؟

وقتی نوجوانان شاد نباشند و از خودشان رضایت نداشته باشند، آنها برای ارضای این نیاز خود، جایگزین‌های غلطی قرار می‌دهند. به‌عنوان مثال اکنون در جامعه خودمان می‌بینیم خودآرایی میان دختران بسیار افزایش یافته و آنها به ظاهرشان توجه افراطی دارند، اما شادی‌ای که از این بابت کسب می‌کنند، بیشتر بیرونی است تا درونی. در حالی که اگر شادی به صورت درونی باشد، این خودآرایی‌های وحشتناک و اغراق‌آمیز در پوشش وآرایش به وجود نمی‌آید.

این مسائل درحالی است که در اسلام به شاد بودن تاکید شده است.

نمایش نظرات 1 تا 30
چهارشنبه 17 مهر 1398 06:46 ب.ظ
I think that everything typed made a great deal of sense.
However, what about this? what if you were
to create a killer headline? I am not suggesting
your information isn't solid, however what if you added a post title that grabbed a person's attention? I mean کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر - شادی را به دختران
بیاموزیم... is a little plain. You ought to glance at
Yahoo's front page and see how they write article headlines
to get viewers to click. You might add a video or a related pic or two to
grab readers interested about what you've written. Just my opinion,
it would make your posts a little livelier.
سه شنبه 16 مهر 1398 08:12 ب.ظ
Thanks for ones marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you're a great author.I will make sure to bookmark your blog and
definitely will come back later in life. I want
to encourage yourself to continue your great posts, have a nice
afternoon!
پنجشنبه 11 مهر 1398 11:41 ب.ظ
If some one needs expert view concerning running a blog then i propose him/her to go to see this webpage, Keep up the nice work.
چهارشنبه 10 مهر 1398 12:12 ق.ظ
Everyone loves what you guys are usually up too. This kind of clever
work and exposure! Keep up the amazing works guys I've incorporated
you guys to my own blogroll.
دوشنبه 8 مهر 1398 04:15 ب.ظ
I like what you guys are up too. Such clever work
and reporting! Keep up the excellent works guys I've incorporated you guys to my
blogroll. I think it will improve the value of my website
:).
یکشنبه 7 مهر 1398 11:55 ب.ظ
You are my intake, I possess few blogs and occasionally run out from brand
:).
شنبه 6 مهر 1398 06:31 ب.ظ
I believe you have remarked some very interesting points, regards for the
post.
چهارشنبه 3 مهر 1398 11:30 ب.ظ
Keep up the wonderful work, I read few articles on this web site and I believe that your website is really interesting and holds sets of great information.
دوشنبه 1 مهر 1398 07:36 ب.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I'll make sure to bookmark it and return to read more of
your useful info. Thanks for the post. I will certainly return.
یکشنبه 17 شهریور 1398 06:28 ب.ظ
Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide
credit and sources back to your website? My blog site is in the very same area of interest as
yours and my users would genuinely benefit from some of the information you present here.
Please let me know if this ok with you. Appreciate it!
چهارشنبه 13 شهریور 1398 06:50 ق.ظ
Hi there just wanted to give you a quick heads up and let
you know a few of the images aren't loading correctly.

I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different web browsers and both show the same outcome.
سه شنبه 12 شهریور 1398 10:48 ق.ظ
Everyone loves what you guys are usually up too. Such clever work and exposure!
Keep up the terrific works guys I've included you guys to blogroll.
یکشنبه 10 شهریور 1398 11:21 ق.ظ
Hi! This is kind of off topic but I need some advice from
an established blog. Is it very difficult to set up your own blog?
I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast.
I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where to begin. Do you
have any ideas or suggestions? Appreciate it
شنبه 2 شهریور 1398 07:11 ب.ظ
Generally I don't learn post on blogs, but
I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do so!
Your writing style has been surprised me. Thank you, very great article.
شنبه 2 شهریور 1398 07:11 ب.ظ
Generally I don't learn post on blogs, but
I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do so!
Your writing style has been surprised me. Thank you, very great article.
جمعه 1 شهریور 1398 10:42 ب.ظ
You really make it seem so easy along with your presentation but I in finding this topic to be really one thing
that I believe I'd never understand. It seems too complex and extremely broad
for me. I'm taking a look ahead for your next submit, I'll attempt to get the grasp of it!
چهارشنبه 30 مرداد 1398 07:57 ب.ظ
Hi there very cool website!! Man .. Excellent ..
Wonderful .. I'll bookmark your website and take the feeds additionally?

I am satisfied to seek out a lot of useful information here in the put up, we want work out extra strategies on this regard,
thanks for sharing. . . . . .
دوشنبه 28 مرداد 1398 08:58 ب.ظ
You actually make it seem so easy together with your presentation however I in finding this topic to
be really one thing that I feel I'd by no means understand.
It seems too complicated and extremely broad
for me. I'm taking a look ahead for your
next publish, I'll attempt to get the cling of it!
یکشنبه 27 مرداد 1398 12:16 ب.ظ
Thank you for some other informative web site.
The place else could I get that kind of information written in such
an ideal manner? I have a project that I'm simply now operating
on, and I have been on the look out for such information.
پنجشنبه 24 مرداد 1398 01:42 ق.ظ
Wow, this paragraph is fastidious, my younger sister is analyzing these things,
therefore I am going to inform her.
سه شنبه 22 مرداد 1398 02:13 ق.ظ
Hello! Someone in my Facebook group shared this website with us
so I came to give it a look. I'm definitely loving
the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers!
Exceptional blog and excellent style and design.
دوشنبه 21 مرداد 1398 10:25 ب.ظ
I conceive you have remarked some very interesting details, appreciate it for the post.
دوشنبه 21 مرداد 1398 03:23 ق.ظ
Right now it appears like Movable Type is the top blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you're using on your blog?
یکشنبه 20 مرداد 1398 06:48 ب.ظ
I like what you guys are up also. Such smart work and reporting!
Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll.

I think it'll improve the value of my site :).
شنبه 12 مرداد 1398 04:54 ب.ظ
Hello, I do think your website could be having web browser compatibility problems.
When I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues.

I merely wanted to provide you with a quick heads
up! Aside from that, excellent blog!
شنبه 12 مرداد 1398 01:13 ق.ظ
Howdy! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured I'd ask.
Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
My site goes over a lot of the same subjects as yours and I feel we could
greatly benefit from each other. If you happen to be interested
feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you!

Terrific blog by the way!
پنجشنبه 10 مرداد 1398 10:12 ب.ظ
Hi to every body, it's my first pay a quick visit of this weblog;
this web site consists of remarkable and actually excellent information for visitors.
جمعه 4 مرداد 1398 08:30 ق.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and also the rest of the site
is also really good.
چهارشنبه 2 مرداد 1398 07:42 ب.ظ
An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who was doing
a little research on this. And he in fact ordered
me breakfast simply because I stumbled upon it for him...
lol. So allow me to reword this.... Thank YOU for the meal!!
But yeah, thanks for spending some time to talk about
this topic here on your blog.
چهارشنبه 2 مرداد 1398 06:37 ق.ظ
Great blog you have here.. It's hard to find excellent writing like yours these days.
I really appreciate people like you! Take care!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر