تبلیغات
کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر - با آشفتگی ذهنی مقابله کنید !

کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر

www.Ravanshenasii.ir

تاریخ : سه شنبه 2 خرداد 1396 06:34 ب.ظ
زنده آنهایند که پیکار می‌کنند؛ آنان که جان و تنشان از عزمی راسخ آکنده است؛ آنها که از شیب تند سرنوشت بالا می‌روند؛ آنان که اندیشمندانه به سوی هدفی عالی راه می‌سپارند و روز و شب پیوسته در خیال خویش، یا وظیفه مقدس دارند یا عشقی بزرگ.
قبل از هر چیز، به همه شما کنکوری‌های عزیز، یک «خسته نباشید» حسابی می‌گوییم. حتماً همه شما عزیزان، در هر شرایط درسی که هستید، الان به صورت جدی و اساسی در حال مطالعه هستید تا از این دوران طلایی و سرنوشت‌ساز خرداد بخوبی بهره ببرید.

Image result for ‫آشفتگی ذهنی‬‎
این دوران باقی‌مانده برای همه مهم است؛ هم برای کسانی که از ابتدای سال با برنامه پیش رفته‌ و تا به حال به همه برنامه هایشان عمل کرده‌اند، و هم برای کسانی که بنا به دلایلی نتوانسته‌اند آن طور که باید مطالعه کنند و از برنامه عقب هستند. این روزهای باقی مانده، به طور بسیار محسوسی می‌تواند بر رتبه یا افزایش قابل توجه درصدهای بعضی از درس‌های شما تاثیر بگذارد؛ بنابراین، لازم است که قدر این دوره را بدانید و در روزهای باقی مانده، بخوبی درس بخوانید.
آشفتگی ذهنی، یکی از مشکلاتی است که ممکن است در این دوره باقی مانده تا کنکور، برخی از داوطلبان، چه داوطلبان زرنگ و با آمادگی بالا، چه داوطلبان با آمادگی متوسط و چه داوطلبانی که کم مطالعه کرده‌اند، به آن مبتلا شوند. آشفتگی ذهنی، دلایل گوناگونی داشته و حل این معضل، با توجه به نوع آن، راهکارهای مختلفی دارد.نظر به اینکه در هفته‌های مهم منتهی به کنکور قرار داریم و آشفتگی ذهنی می‌تواند تاثیر بدی بر مطالعه و نتیجه کنکور شما بگذارد، در این مقاله سعی می‌کنیم تا شما را با راهکارهای مقابله با آشفتگی ذهنی، آشنا سازیم.
همه ما در تمام طول روز، با وجود فعالیت‌های بدنی و کار فکری، مشغولیت‌های ذهنی خاص خود را داریم. کار فکری یا فعالیت ذهنی، فعالیت‌های هدفمندی هستند که ما آگاهانه به آنها می‌پردازیم، اما اشتغال ذهنی، فعالیتی است که هدفمند نیست و ما به آن عادت کرده‌ایم؛ حتی ممکن است که نسبت به آن، آگاهی کامل هم نداشته باشیم. اشتغال ذهنی، معمولاً به مسایلی مربوط به گذشته، اتفاقات روزمره، مسایل مرتبط با آینده یا عوامل استرس‌زا اختصاص می‌یابد. مشغول شدن مداوم ذهن ما به این مسایل، از ما انرژی زیادی می‌گیرد و معمولاً، بخش بزرگی از انرژی روانی ما به دلیل پرداختن به مسایلی که برایمان اشتغال ذهنی ایجاد می‌کنند، هدر می‌رود؛ مثلاً، مواردی را به یاد آورید که ذهنتان، درگیر مسایل خاصی بوده و شما با وجودی که فعالیت بدنی چندانی انجام نداده‌ بوده‌اید، بشدت خسته شده‌اید. در آن شرایط، تنها ذهن شما در فعالیت بوده است؛ آن هم فعالیت غیرسازنده.
مشکل آشفتگی ذهنی، که ممکن است برای هر داوطلب کنکور در مقطعی یا در کل دوره آمادگی برای کنکور به صورت شدید یا کم ایجاد شود، می‌تواند به دلایل بسیاری به وجود بیاید، و در یک داوطلب، نسبت به دیگری متفاوت باشد. آشفتگی ذهنی یک کنکوری ممکن است ناشی از نداشتن یک برنامه خوب مطالعاتی که جوابگوی نیازهای داوطلب است، استرس و فشار ناشی از کنکور، کم مطالعه کردن یا نتیجه خوب نگرفتن از آزمون‌ها و ... باشد. آشفتگی ذهنی، بخش مهمی از وقت و انرژی داوطلب را گرفته و باعث می‌شود تا داوطلب نتواند از وقت و فکر خود بخوبی استفاده کند. اگر برای شما عزیزان هم، این مشکل پیش آمده است و تمایل دارید که هر چه زودتر از شر این عنصر مزاحم مطالعه خلاص شوید، پس با ما همراه شوید.
راهکارهای مقابله با آشفتگی ذهنی
1-    برنامه‌ریزی کنید
یکی از مهم‌ترین کارهایی که انجام آن در همه مراحل آمادگی برای کنکور لازم است و ما بارها و بارها در بیشتر مقالات خود بر آن تاکید خاصی کرده‌ایم و باز هم به دلیل اهمیت این موضوع بر آن تاکید می‌کنیم، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی به قدری مهم است که اگر شما داوطلب عزیز، حتی یک روز مانده به کنکور را نیز با آن پیش بروید، قطعاً در مقایسه با سایر روزها، بهتر درس خوانده و بهتر نتیجه خواهید گرفت. اولین راه برای رهایی از آشفتگی ذهنی هم این است که تمام فکر و ذکر خود را روی یک برنامه متمرکز کنید و در مورد آن، خوب فکر کنید و اراده و تصمیم خود را روی آن متمرکز کرده و از تغییر برنامه جداً بپرهیزید.
     اگر از قبل برنامه‌ریزی داشته و احساس می‌کنید که این برنامه، به دلایلی، پاسخگوی شرایط فعلی شما نیست، با توجه به وضعیت خود، درس‌هایی که باید بخوانید و دوره کنید، تست‌هایی که باید بزنید و ... با هم فکری و همکاری خانواده، دوستان یا مشاوران، یک برنامه خوب برای خود بریزید. برای اینکه دیگر دچار آشفتگی ذهنی نشوید، حتماً جوانب مختلف برنامه‌تان را و توقعی که از خودتان در این مدت باقی مانده دارید در نظر بگیرید. بعد از چیدن برنامه جدید، بدون فکر کردن به اینکه قبلاً چه اشتباهاتی داشته و چقدر درس خوانده‌اید، و در مجموع بدون افکار منفی و با تجربه گرفتن از این مدت باقی مانده، فقط و فقط درس بخوانید. اگر باز هم به این نتیجه رسیدید که برنامه شما مطابق خواسته های شما نیست، بدون نگرانی، باز هم برنامه خود را تغییر دهید؛ فقط مراقب باشید که دچار وسواس فکری نشوید و وقت زیادی را برای انجام این کار هدر ندهید.
2-   افکار منفی را دور بریزید
همه ما روزانه در برخی از موارد با افکار منفی مواجه می شویم. این افکار، ذهن بیشتر کنکوری‌های عزیز را درهم می‌ریزد و باعث می شود تا فکر و توان آنها برای یادگیری دروس و آمادگی برای کنکور بخوبی عمل نکند. نگران نباشید؛ شما در این زمینه تنها نیستید، بلکه همه کنکوری‌ها در موارد و زمان های مختلف، دچار افکار منفی و ناامید کننده می‌شوند؛ اما نکته مهم، این است که بتوانید این افکار را دور بریزید و بخوبی در ادامه مسیر قرار بگیرید. اتفاقات گذشته را کنار بگذارید. گذشته، گذشته است و برای تغییر آن نمی‌توانید کاری انجام دهید؛ جز آنکه از آن درس بگیرید؛ پس افکاری را که درباره مسایل گذشته است و ذهن شما را به خود مشغول می‌سازند، به پس زمینه برانید؛ چون این مسایل، جزو مسایل غیرمهم به شمار می‌روند. مسایل حل ناشدنی زندگی را که راه حلی ندارند و باید با آنها کنار بیایید، جزو مسایل غیرمهم محسوب کرده و آنها را یادداشت کنید. جای آنها در پس زمینه است؛ پس به آنها اجازه جولان ندهید و محکم بگویید: "گذشته‌ها، گذشته است؛ مهم، آینده است و من می‌توانم از پس همه چیز برآیم."
     دور ریختن افکار منفی، کار بسیار راحتی است؛ فقط کافی است که به صورت مداوم به اهدافتان فکر کرده و خودتان را در رشته و دانشگاه مورد نظر خود تصور کنید. با خود فکر کنید در شغلی که آرزو دارید بعد از فراغت از تحصیل، در آن مشغول باشید، اشتغال دارید و فرد مطرحی در جامعه هستید. عکس سر در دانشگاه مورد نظرتان را به محلی که در معرض دیدتان است، بزنید و هنگام خوابیدن، موقع بیدار شدن یا هر وقتی که احساس خستگی و ناامیدی کردید، به آن توجه کنید. یادتان باشد که مهم‌ترین راه برای بیرون ریختن افکار منفی، داشتن افکار مثبت است؛ پس مرتب با خود بگویید: «من می‌توانم؛ من می‌توانم، به همه آنچه که در ذهن دارم برسم. من موفق می‌شوم.»
3- استراحت کنید
وقتی صحبت کنکور به میان می‌آید همه فکر می‌کنند که یک کنکوری، باید همیشه در حال درس خواندن باشد و هیچ استراحتی نداشته باشد. هر چه به زمان برگزاری کنکور نزدیک‌تر می‌شویم این اندیشه در ذهن مشاوران کنکور، والدین و خود داوطلبان قوی‌تر می‌شود؛ در واقع، متاسفانه، عده‌ای نزدیک شدن به زمان برگزاری کنکور را با مطالعه بی‌وقفه اشتباه می‌کنند. این تصور، تصور بسیار غلطی است؛ زیرا یک کنکوری که از چند ماه قبل، شروع به مطالعه کرده است، برای اینکه مهم‌ترین دوره مطالعه‌اش را هم با آرامش و به صورت مطلوب بگذراند، نیاز به استراحت کافی دارد. استراحت، نیاز هر انسانی است. این اشتباه است که فکر کنیم می‌توانیم بدون استراحت پیش برویم. اگر زمان استراحت ما کافی و منظم نباشد، مطمیناً خستگی، ما را از ادامه مسیر بازمی‌دارد. درست است که شما دوستان عزیز، زمان باقی‌مانده را که مهم‌ترین زمان برای رسیدن به موفقیت است، باید دریابید، اما نکته مهم‌تر، این است که سنجیده رفتار کنید.
     همه شما عزیزان، نیاز دارید که بین شش تا هشت ساعت در شبانه روز بخوابید؛ به علاوه، باید بین مطالعه دروس هم، استراحت داشته باشید تا مغز شما بخوبی، مطالبی را که خوانده‌اید، در جای مناسب ذخیره کند. این زمان استراحت را، بسته به عادات مطالعه، خواب و بیداری و استراحت‌های بین درسی خود، تقسیم کنید و نگران وقت اختصاص داده به استراحتتان نباشید. اگر برای مطالعه، وقت بیشتری بگذارید و در ادامه خسته شده و دچار آشفتگی ذهنی شوید، وقت بیشتری از شما هدر خواهد رفت؛ افزون بر اینکه مطالب را نیز بخوبی یاد نگرفته و مجبورید در زمان دیگری، آنها را مجدداً مطالعه کنید.
4-   از استرس دوری کنید
یکی از مهم‌ترین مسایلی که باعث آشفتگی ذهنی داوطلبان عزیز می‌شود، استرس است. استرس و اضطراب، باعث می‌شود تا برخی از داوطلبان عزیز، پیوسته به این نکته فکر کنند که مطالعه خوبی نداشته‌اند، ممکن است که سر جلسه نتوانند به سؤالات پاسخ دهند، وقت کافی برای مطالعه دروس در روزهای باقی مانده ندارند و ....
در ادامه، همین استرس باعث می‌شود تا شما نتوانید بهره‌وری خوبی داشته باشید و خوب درس بخوانید؛ مضاف بر اینکه ذهن شما، پیوسته مشغول پرداختن به چیزهایی است که هنوز رخ نداده و ممکن است که هیچ گاه هم رخ ندهد. برای مقابله با استرس و در نتیجه جلوگیری از بروز یکی از دلایل آشفتگی ذهنی، سعی کنید که به خودتان اعتماد کنید، خودتان را با کسی مقایسه نکنید، از مسایلی که استرس شما را زیاد می‌کند، دوری کنید و فقط به هدف فکرکنید و با انگیزه و پشتکار به ادامه راه بپردازید. نکته مهم دیگر درباره مقابله با استرس، این است که اگر استرس شما در موضوعی خاص، بسیار زیاد و غیر قابل کنترل است، حتماً با آن مواجه شوید یا آن را با شخصی مانند پدر و مادر یا مشاور یا کسی از دوستان نزدیکتان در میان بگذارید. آن وقت خواهید دید که موضوعی که باعث استرس و آشتگی ذهنی شما می‌شود، چقدر برای اطرافیانتان که از بیرون به آن موضوع می‌نگرند، پیش پا افتاده است.
5-   یادداشت کنید
همه ما در تمام طول روز، علی‌رغم فعالیت‌های بدنی و کار فکری، مشغولیت‌های ذهنی خاص خود را داریم. کار فکری یا فعالیت ذهنی، فعالیت‌های هدفمندی هستند که ما آگاهانه به آنها می‌پردازیم، اما اشتغال ذهنی فعالیتی است که هدفمند نیست و ما به آن عادت کرده‌ایم؛ حتی ممکن است که نسبت به آن آگاهی کامل نیز نداشته باشیم.
6- تفکیک کنید
قبل از هر چیز، مواردی را که معمولاً در طی روز، ذهن شما را به خود مشغول می‌سازد، یادداشت کنید. به این منظور، لازم است که چند روز تا حداکثر یک هفته، بر فعالیت‌های ذهنی خود نظارت کنید و متوجه افکاری باشید که در ذهن شما جاری است. پس از اینکه به اشتغالات ذهنی خود پی بردید و متوجه شدید که معمولاً چه نوع افکاری ذهن شما را مشغول می‌کند، در مرحله بعدی، مسایل مهم و مسایل غیرمهم را از یکدیگر تفکیک کنید. به یاد داشته باشید که قرار است مسایل مهم را در شکل، و مسایل غیرمهم را در پس زمینه شکل جای دهید.
ممکن است از خود بپرسید که چگونه می‌توانم مسایل مهم را از غیرمهم تفکیک کنم. برای انجام این کار می‌توانید معیارهای زیر مانند مسایل مربوط به اینکه چرا در گذشته موفق نشدم، چرا در ماه‌های قبل بخوبی درس نخواندم، یا نگرانی‌های مربوط به آینده، مثل اینکه نتیجه کنکور شما یا دوستانتان چه خواهد شد، و ... را شاخص قرار دهید. مسایل پیش پا افتاده روزانه، که معمولاً تکراری هستند و فکر شما را مشغول می‌سازند، مسایل غیرمهمی هستند که باید به پس زمینه رانده شوند.
کارهایی که انجام آنها در این مرحله باعث موفقیت شما می‌شود، عبارتند از: تمرکز روی برنامه‌ریزی درست، شیوه مطالعه صحیح و چگونه درس خواندن و .... این مسایل، مسایلی است که باید در زمینه ذهنی شما باشد تا موفق شوید. در مجموع، ابتکار با شماست که چه مواردی را در چه قسمتی بگنجانید؛ البته این موارد، ثابت نیستند و ممکن است که بر حسب شرایط، تغییر کنند.
7- در مورد آن صحبت کنید
هر وقت، موضوعی، چه مربوط به کنکور و چه غیر از آن، باعث آشفتگی ذهنی شما شد، در مورد آن با شخصی که با او راحت هستید و البته می‌تواند بخوبی شما را راهنمایی کند، صحبت کنید. صحبت کردن در مورد موضوعاتی که باعث آشفتگی ذهنی‌تان شده است، دو مزیت اصلی دارد: می‌تواند به شما احساس تایید شدن و شنیده شدن بدهد، و همچنین می‌تواند شما را با دیدگاه‌های مختلف دیگران آشنا بکند.

اغلب، فقط داشتن کسی که به حرف‌هایتان گوش بدهد و افکارتان را درک کند، باعث می‌شود که فوریت، شدت و کثرت افکارتان از بین برود. به همان اندازه، شنیدن افکار و دیدگاه‌های فکری طرف مقابل نیز می‌تواند شما را با بینش و راهکارهای جدیدی آشنا کند.

نمایش نظرات 1 تا 30
پنجشنبه 6 تیر 1398 09:43 ب.ظ
ldbvphyvvhkz cialis cheap [url=http://northwestpharmacyph.com/]buy cialis from canada[/url] viagra reviews <a href="http://northwestpharmacyph.com/">viagra online canadian pharmacy</a>
viagra for sale online
یکشنبه 2 تیر 1398 05:02 ق.ظ

You actually said it exceptionally well!
click here take cialis safe dosage for cialis cialis mit grapefruitsaft cialis flussig where to buy cialis in ontario we use it 50 mg cialis dose canadian cialis cialis pills boards cialis with 2 days delivery cialis dosage
شنبه 1 تیر 1398 12:16 ب.ظ

Incredible loads of excellent advice.
cialis online napol prescription doctor cialis acheter du cialis a geneve we like it safe cheap cialis acquisto online cialis cialis savings card tadalafilo precios de cialis generico buy online cialis 5mg cialis 200 dollar savings card
شنبه 1 تیر 1398 01:23 ق.ظ
I will immediately grab your rss as I can't find your email subscription link or newsletter
service. Do you have any? Kindly let me recognize so that I may just subscribe.
Thanks.
جمعه 31 خرداد 1398 08:20 ب.ظ

Good write ups. Kudos!
tadalafil 20mg cialis lowest price cialis 5 mg scheda tecnica buy cialis cheap 10 mg buy cialis online nz cialis side effects cialis tablets cialis kaufen wo cuanto cuesta cialis yaho side effects for cialis
جمعه 31 خرداد 1398 04:37 ق.ظ

Fantastic posts. Many thanks!
cheap cialis generic cialis with dapoxetine prezzo cialis a buon mercato cialis cipla best buy walgreens price for cialis generic cialis with dapoxetine generic cialis 20mg tablets buy brand cialis cheap canadian discount cialis can i take cialis and ecstasy
پنجشنبه 30 خرداد 1398 08:15 ق.ظ

Amazing a lot of helpful information.
viagra or cialis order a sample of cialis wow cialis tadalafil 100mg miglior cialis generico we choice cialis uk cialis 50 mg soft tab buy cialis uk no prescription acquistare cialis internet cialis prezzo di mercato cialis 5 effetti collaterali
چهارشنبه 29 خرداد 1398 05:33 ب.ظ

Very good facts. Regards!
generic cialis at walmart cialis prices cialis daily dose generic cialis generico lilly buying cialis overnight viagra vs cialis vs levitra cialis for sale in europa cialis 100mg suppliers cialis flussig how does cialis work
چهارشنبه 29 خرداد 1398 01:19 ق.ظ

Really many of excellent advice.
rx cialis para comprar cialis 20mg best generic drugs cialis no prescription cialis cheap cheap cialis cialis pills cialis rezeptfrei sterreich low dose cialis blood pressure cialis generisches kanada achat cialis en itali
دوشنبه 27 خرداد 1398 11:48 ق.ظ

Nicely put, With thanks!
cialis generika in deutschland kaufen canadian drugs generic cialis cialis per paypa brand cialis nl cialis para que sirve buy cialis online cheapest we like it cialis soft gel cialis preise schweiz preis cialis 20mg schweiz prix cialis once a da
جمعه 24 خرداد 1398 01:12 ب.ظ

Really lots of useful information.
cialis billig cialis y deporte cialis tablets australia cialis herbs prices for cialis 50mg cialis cipla best buy comprar cialis navarr cialis professional from usa buy cialis online legal tadalafil 10 mg
پنجشنبه 23 خرداد 1398 10:52 ب.ظ

Nicely put, Regards!
cialis pills cialis prezzo al pubblico only here cialis pills sublingual cialis online 5 mg cialis pharmacie en ligne fast cialis online cialis mit grapefruitsaft cialis 20 mg best price we recommend cialis info cialis generic
پنجشنبه 23 خرداد 1398 09:29 ق.ظ

Many thanks. Awesome stuff!
safe dosage for cialis cialis 5 effetti collaterali click here take cialis we choice cialis pfizer india buying cialis overnight buy name brand cialis on line recommended site cialis kanada cialis dosage recommendations price cialis per pill prezzo di cialis in bulgaria
دوشنبه 20 خرداد 1398 02:12 ق.ظ
faoztfasrktw herbal viagra reviews <a href=http://northwestpharmacyc.com/>soft viagra</a> price for cialis in canada <a href="http://northwestpharmacyc.com/">purchase canadian cialis</a>
cialis best price
یکشنبه 19 خرداد 1398 11:17 ق.ظ

Thanks a lot! Loads of postings!

deutschland cialis online generic cialis levitra buy generic cialis cialis 5 effetti collaterali cialis ahumada cialis authentique suisse link for you cialis price deutschland cialis online viagra or cialis price cialis best
شنبه 18 خرداد 1398 05:54 ق.ظ

You've made your point!
generic cialis 20mg tablets calis prezzo cialis a buon mercato where to buy cialis in ontario cialis official site cialis pills price each cialis sans ordonnance cialis 20 mg best price cialis et insomni tadalafil 5mg
شنبه 18 خرداد 1398 03:09 ق.ظ

What's up to all, how is all, I think every one is getting more from this web page, and your views are nice designed for new visitors.
شنبه 18 خرداد 1398 03:06 ق.ظ
Hi there! I realize this is somewhat off-topic however I
had to ask. Does managing a well-established blog like yours take a large amount of work?
I'm completely new to running a blog however I do write in my journal every day.
I'd like to start a blog so I can easily share my own experience and feelings online.

Please let me know if you have any kind of recommendations
or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!
چهارشنبه 15 خرداد 1398 04:51 ق.ظ
I think this is among the most significant info
for me. And i am glad reading your article. But wanna remark
on few general things, The website style is ideal, the articles is really great : D.

Good job, cheers
دوشنبه 13 خرداد 1398 10:36 ب.ظ
Awesome blog! Do you have any recommendations
for aspiring writers? I'm hoping to start my own site soon but I'm a little lost on everything.
Would you recommend starting with a free platform like Wordpress
or go for a paid option? There are so many choices out there that I'm totally
overwhelmed .. Any recommendations? Many thanks!
سه شنبه 7 خرداد 1398 03:03 ب.ظ
Wonderful goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just extremely magnificent.
I actually like what you've acquired here, really like what you're saying and the way in which you
say it. You make it entertaining and you still
care for to keep it wise. I cant wait to read far more
from you. This is really a terrific site.
سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 07:32 ق.ظ
I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice,
keep it up! I'll go ahead and bookmark your website to come back later on. Many thanks
دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 11:51 ب.ظ
hey there and thank you for your info – I have certainly
picked up anything new from right here. I did however expertise
some technical points using this site, since
I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load correctly.
I had been wondering if your web hosting is OK?
Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very
frequently affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.
Anyway I'm adding this RSS to my email and could look out for a
lot more of your respective exciting content.

Make sure you update this again very soon.
شنبه 21 اردیبهشت 1398 12:11 ق.ظ
Hi, I check your blogs like every week. Your humoristic style is awesome, keep doing what you're doing!
جمعه 20 اردیبهشت 1398 02:39 ب.ظ
Hi there all, here every person is sharing these know-how,
so it's nice to read this blog, and I used to visit this webpage everyday.
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 11:30 ق.ظ
I'm gone to convey my little brother, that he should also pay
a visit this webpage on regular basis to get updated from newest news update.
پنجشنبه 12 اردیبهشت 1398 06:37 ب.ظ
I got this web site from my friend who informed me on the topic of this site and now
this time I am visiting this web site and reading very informative articles or reviews at this time.
دوشنبه 12 فروردین 1398 01:35 ب.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacycl.com/">mail order prescriptions from canada</a>
http://canadianonlinepharmacycl.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacycl.com/>approved canadian online pharmacies</a>
یکشنبه 11 فروردین 1398 06:31 ب.ظ
<a href="http://canadianhealthypharmacyrx.com/">pharcharmy online no precipitation</a>
http://canadianhealthypharmacyrx.com/
<a href=http://canadianhealthypharmacyrx.com/>top rated online canadian pharmacies</a>
یکشنبه 11 فروردین 1398 01:09 ب.ظ
<a href="http://canadianpharmacieslink.com/">approved canadian online pharmacies</a>
http://canadianpharmacieslink.com/
<a href=http://canadianpharmacieslink.com/>canadian online pharmacies</a>
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر