تبلیغات
کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر - تلاش کودک‌تان را ستایش کنید نه ضریب هوشی‌اش

کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر

www.Ravanshenasii.ir

تاریخ : سه شنبه 14 شهریور 1396 09:19 ق.ظ
در اینجا نمونه هایی می آوریم تا نشان دهیم والدین کجا مرتکب اشتباهاتی مشابه می شوند. یکی از این اشتباهات، اغلب ناراحت کننده ترین چهره ها را به وجود می آورد؛ به گونه ای که معلم کودک هم می تواند آن را ببیند: کودک باهوشی که از یادگیری و آموختن متنفر است.

تلاش کودک‌تان را ستایش کنید نه ضریب هوشی‌اش
آنچه که عملکرد بالا را از عملکرد پایین جدا می سازد، نوعی بارقه الهی نیست. یافته های اخیر نشان می دهند که عواملی بسیار خسته کننده تر (ولی در نهایت قابل کنترل تر) وظیفه این جداسازی را بر عهده دارند. با کنترل همه شرایط، می توان این عوامل را تلاش نامید. روی تمرین هایی که انجام می شود، تامل کنید. از منظر روان شناختی، تلاش، قسمتی از اراده است که روی توجه فرد متمرکز است و علاوه بر آن، وظیفه تقویت این تمرکز را هم بر عهده دارد.

جهت تعیین وقت مشاوره بامشاوران وروانشناسان کودک باشماره 09372912410 تماس حاصل فرمایید.
در ضمن، تلاش، فعالیت هایی مثل کنترل حرکت های ناگهانی و توانایی مداوم برای به تاخیر انداختن خشنودی را شامل می شود. به نظر می رسد مثل کارکرد اجرایی، از عناصر خاصی تشکیل شده است. چگونه می توانید متوجه شوید که فرزندتان چنین تلاشی را انجام می دهد؟ به طرز شگفت آوری این امر بستگی به این دارد که چگونه تشویقش کنید. شیوه تشویق تان مشخص می کند که در آینده، کودک تان چه درکی از موفقیت خواهد داشت.

در اینجا نمونه هایی می آوریم تا نشان دهیم والدین کجا مرتکب اشتباهاتی مشابه می شوند. یکی از این اشتباهات، اغلب ناراحت کننده ترین چهره ها را به وجود می آورد؛ به گونه ای که معلم کودک هم می تواند آن را ببیند: کودک باهوشی که از یادگیری و آموختن متنفر است. مثالی که در این زمینه به آن می پردازیم در مورد اتان، پسر سختکوش یکی از اساتید برجسته دانشگاهی سیاتل است.
 
والدین اتان دائم به او می گفتند که چگونه باید تبدیل به متفکری برجسته شود: «تو خیلی باهوشی! هر کاری که بخواهی می توانی انجام دهی اتان. ما به تو افتخار می کنیم.» هر وقت امتحان ریاضی، دیکته یا هر امتحان دیگری داشت این جملات را به او می گفتند.

مداوم و با بهترین نیات دستاوردهای اتان را به بعضی ویژگی های ذاتی قدرت فکری اش، ربط می دادند. محققان به این کار «توسل به ذهنیت های ثابت» می گویند. پدر و مادر اتان اصلا نمی دانستند که این شکل از تشویق چقدر مضر است.

اتان کوچک به سرعت یاد گرفت که هیچ پیشرفت آکادمیکی نیازمند تلاش نیست؛ بلکه به استعدادی نیاز دارد که او آن را دارد. وقتی وارد دبیرستان شد، از موضوعاتی که نیاز به تلاش داشتند، فرار می کرد. دیگر نمی توانست موفق شود و برای اولین بار اشتباهاتی مرتکب شد ولی این اشتباهات را به عنوان فرصتی برای پیشرفت نمی دید. با وجود این، اتان پسر باهوشی بود چون به طرز عجیبی می توانست همه چیز را درک کند ولی اگر چنین توانایی نداشت، این مفهوم به ذهن می رسید که دیگر باهوش نیست.
 
به این علت که اتان نمی دانست چه عواملی باعث موفقیت اش می شود، وقتی شکست می خورد هم نمی دانست چه کار باید انجام دهد. خیلی از مواقع قبل از این که دلسرد شوید و افسردگی به سراغ تان بیاید، لازم نیست که همه چیز را خراب کنید. اتان کاملا به سادگی دست از تلاش کردن کشید و نمراتش افول کرد.

چه اتفاقی می افتد وقتی به کودک تان می گویید: «تو خیلی باهوشی.»

تحقیقات نشان می دهند که ماجرای تاسف انگیز اتان نمونه ای از کودکانی است که مدام برای خصوصیات ثابت شان تشویق می شوند. اگر کودک تان را به این شیوه تشویق می کنید، احتمالا این سه اتفاق می افتد:

اول، کودک تان شروع به دیدن اشتباهاتش به عنوان شکست می کند به این علت که شما به او گفته اید موفقیتش ناشی از برخی توانایی های ثابتش بوده؛ بدون این که بخواهد روی آنها کنترلی داشته باشد. کودک شما به این فکر خواهد کرد که شکست هم حقیقتی ثابت و بلاتغییر است؛ از این رو شکست را به عنوان ناتوانی خودش می بیند و موفقیت را به عنوان استعداد می بیند، در حالی که می تواند آن را نتیجه تلاش های خودش بداند.
 
دوم، شاید به عنوان عکس العمل به اتفاق نخست، بیشتر بخواهد که باهوش تر به نظر بیاید تا این که واقعا دنبال یادگیری موضوعی باشد. اگرچه اتان پسر باهوشی بود، ولی بیشتر تلاشش در این جهت بود که خودش را برای کسانی که به او اهمیت می دادند، باهوش نشان دهد و به فرایند یادگیری، کمتر توجه می کرد.)

سوم، کودک شما، دیگر چندان مایل نخواهد بود که دلیل کمبودهایش را متوجه شود و تلاشی انجام دهد. چنین کودکانی، اوقات وحشتناکی را به منظور اعتراف به اشتباهات شان، سپری می کنند و به سادگی در معرض خطرِ شکست خوردن قرار می گیرند.

در عوض چنین چیزی باید گفت: «تو واقعا سخت تلاش می کنی.»

پدر و مادر اتان چه کار باید می کردند؟ تحقیقات راه حل ساده ای را پیش روی ما می گذارد. به جای تشویق کردن اتان به خاطر هوشش باید برای سختکوشی اش تشویقش می کردند. در ضمن نباید به او می گفتند: «ما به تو افتخار می کنیم چون تو خیلی باهوشی.» بلکه بهتر بود می گفتند: «ما به تو افتخار می کنیم که این قدر سخت تلاش می کنی.» این جملات بیشتر معطوف به تلاش های قابل کنترل است تا به استعدادهای غیرقابل تغییر. به چنین عملی تشویق به «ذهنیت رشد» می گویند.

بیشتر از 30 سال مطالعه نشان می دهد کودکانی که با شیوه «ذهنیت رشد» تربیت می شوند، نسبت به آن دسته از همسالان شان که با شیوه «ذهنیت های ثابت» پرورش پیدا می کنند، نمرات بالاتری در موفقیت های آکادمیک کسب خواهند کرد. در ضمن در زندگی بزرگسالی شان، عملکرد بهتری دارند. تعجب آور نیست. کودکان رشد یافته با ذهنیت رشد، نگاه جدیدی به شکست دارند و اشتباهات شان را دوباره تکرار نمی کنند. آنها اشتباهات شان را به عنوان مسائلی می بینند که به سادگی قابل حل است؛ بعد دوباره به کارشان ادامه می دهند.

در آزمایشگاه و همین طور در مدرسه، به نسبت، کودکان رشد یافته با این ذهنیت، وقت بیشتری را صرف وظایف مشکل تر می کنند و در بیشتر مواقع از عهده این وظایف بر می آیند. کودکانی که مدام برای سختکوشی شان تشویق می شوند به نسبت کودکانی که برای هوش شان تشویق می شوند، 50 تا 60 درصد مساله های خیلی سخت ریاضی را با موفقیت حل می کنند.

کارول دیوک، محققی برجسته، این موضوع را در مورد عده ای از دانش آموزان بررسی کرد. آنها از نظراتی مثل «بهتر است سرعت کارم را کم کنم و تلاش کنم تا این موضوع را کشف کنم» و همین طور از جملات خوشایندی مثل «چالش را دوست دارم» استفاده زیادی کرده بودند. به این علت که معتقد بودند اشتباهات شان به خاطر تلاش کم است نه نداشتن توانایی یا استعداد. دانش آموزان می دانستند که اشتباهات شان با تلاش شناختی بیشتری، به سادگی قابل جبران است.

بچه هایی که به واسطه تلاش های شان تشویق می شدند، نسبت به بچه هایی که به واسطه هوش شان تشویق می شدند، 50 درصد بهتر مسائل ریاضی را حل می کردند.
 
*بخشی از یک کتاب در دست چاپ: «چگونه فرزند شما آینده ای موفق خواهد داشت؟»
میگنا
شنبه 16 آذر 1398 04:36 ب.ظ
I do not even know how I ended up here, but I thought this
post was great. I don't know who you are but definitely you are going to a famous blogger
if you are not already ;) Cheers!
دوشنبه 11 آذر 1398 11:15 ق.ظ
What's up friends, how is all, and what you would like to say regarding this paragraph, in my view its in fact remarkable for me.
دوشنبه 4 آذر 1398 01:15 ق.ظ
What's up, everything is going nicely here and
ofcourse every one is sharing information, that's genuinely excellent,
keep up writing.
سه شنبه 28 آبان 1398 01:21 ب.ظ
Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to
your site? My blog site is in the exact same niche as yours and my visitors
would genuinely benefit from a lot of the information you present here.
Please let me know if this alright with you.
Cheers!
یکشنبه 26 آبان 1398 04:15 ب.ظ
With havin so much content do you ever run into any issues of
plagorism or copyright infringement? My site has a lot of exclusive content I've either authored myself or outsourced but it seems a lot of
it is popping it up all over the web without my authorization. Do you
know any solutions to help reduce content from being ripped off?
I'd truly appreciate it.
پنجشنبه 23 آبان 1398 07:19 ب.ظ
Very rapidly this website will be famous amid all blogging and site-building viewers,
due to it's nice content
دوشنبه 20 آبان 1398 11:58 ب.ظ
It's going to be ending of mine day, however before end I am reading this wonderful piece of writing
to improve my experience.
دوشنبه 13 آبان 1398 07:06 ب.ظ
Thanks for finally writing about >کلینیک مجازی مشاوران
و روانشناسان برتر - تلاش کودک‌تان
را ستایش کنید نه ضریب هوشی‌اش <Loved it!
سه شنبه 16 مهر 1398 08:04 ب.ظ
What's up friends, fastidious article and pleasant
urging commented here, I am in fact enjoying by
these.
چهارشنبه 3 مهر 1398 11:21 ب.ظ
We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
Your website provided us with valuable information to work on. You have done an impressive
job and our entire community will be grateful to you.
دوشنبه 25 شهریور 1398 08:12 ب.ظ
Actually when someone doesn't know then its up to other viewers that they will
assist, so here it occurs.
شنبه 2 شهریور 1398 02:00 ق.ظ
I have read so many articles or reviews concerning the blogger lovers except this paragraph
is in fact a nice piece of writing, keep it up.
جمعه 4 مرداد 1398 07:03 ق.ظ
Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
I'm getting sick and tired of Wordpress because I've had problems with hackers and I'm looking at options for another platform.
I would be great if you could point me in the direction of a
good platform. natalielise plenty of fish
شنبه 29 تیر 1398 03:18 ق.ظ
Hello, I enjoy reading all of your article. I wanted to write a
little comment to support you.
چهارشنبه 26 تیر 1398 11:09 ق.ظ
of course like your web site but you have to test the spelling on quite a few
of your posts. Several of them are rife with spelling problems
and I find it very troublesome to tell the reality however I will
surely come back again.
دوشنبه 20 خرداد 1398 05:21 ب.ظ
I am no longer certain where you're getting your information, but great topic.
I needs to spend a while studying much more or working out more.
Thank you for excellent info I was searching for this info for my mission.
شنبه 18 خرداد 1398 03:09 ق.ظ

Excellent way of describing, and good article to take data concerning my presentation subject, which i am going to present in university.
جمعه 17 خرداد 1398 06:58 ب.ظ
First off I would like to say terrific blog! I had a quick
question that I'd like to ask if you don't mind. I was interested to find out how you center yourself
and clear your head prior to writing. I've had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out.
I do take pleasure in writing but it just seems like the
first 10 to 15 minutes are wasted just trying to figure
out how to begin. Any ideas or hints? Many thanks!
پنجشنبه 16 خرداد 1398 08:56 ب.ظ
Hi, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I am trying to find
things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!
چهارشنبه 15 خرداد 1398 06:21 ق.ظ
Hello, Neat post. There is a problem together with your
web site in internet explorer, may check this? IE nonetheless is the marketplace chief and
a good component to other people will leave out your wonderful
writing due to this problem.
شنبه 28 اردیبهشت 1398 10:40 ق.ظ
Hey there excellent website! Does running a blog such as this require a great deal of work?

I have virtually no expertise in coding however I
was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or tips for
new blog owners please share. I understand this is off subject
nevertheless I just wanted to ask. Cheers!
سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 09:47 ق.ظ
Hurrah! In the end I got a webpage from where I know how to actually obtain valuable facts concerning my study
and knowledge.
یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 08:08 ق.ظ
After checking out a handful of the blog posts on your
site, I honestly appreciate your way of blogging.
I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back
in the near future. Please check out my web site as well and let me know what you think.
سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 04:18 ب.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I've truly
enjoyed surfing around your blog posts. In any case I'll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!
دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 12:27 ب.ظ
Right away I am ready to do my breakfast, afterward having my breakfast coming over again to read
further news.
شنبه 22 اردیبهشت 1397 08:45 ق.ظ
кредиты онлайн без отказа срочно
займы на карту круглосуточно
credit online на карту
кредит онлайн на карточку любого банка
украины
получить займ на карту без отказа
кредит на карту срочно без отказа
кредит наличными без отказа украина
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر